+359 889 827 626 | 06517/23 72 info@probuda1907.eu

За нас

нч Пробуда 1907г.

Подем се намира на 20 километра северно от областния град Плевен. Заселването на селото от нашите предци е станало благодарение на издадения през 1880 г. от княз Батенберг “Закон за населяване на ненаселените земи в България”. Създателите на тогавашното село Мъртвица са преселници от пет места: Преселници от Източна Тракия, преселници от Румъния, Българи от Източни Родопи, преселници Словаци и Унгарци. Читалището е създадено през 1807г.
Събирането на 5 етноса, със своите традиции и обичаи на едно място са истинско предизвикателство към хората, които се интересуват, обичат и изучават фолклора.
През дългогодишното си съществуване, населението на Подем винаги е тачило културата, традициите и обичаите , винаги с ентусиазъм хората са се включвали в колективите за пресъздаване на фолклорни традиции /песни, танци, обичаи/.Няма празник в традиционния календар, който да не е бил отбелязван.

Както в цялата страна така и при нас демографския срив оказа своето отрицателно влияние върху дейността на читалището.
Идеята за създаване на фолклорен клуб „Гайдуница” се зароди през 2007 година, когато читалище „Пробуда-1907” с.Подем отбеляза своя 100 годишен юбилей, където 20 бивши участници в танцови колективи към читалището, трябваше да покажат, че е имало такива в годините. Желанието и обичта на тези хора да продължат да танцуват провокира идеята у ръководителя на клуба- Людмил Стефанов да създаде клуб за пресъздаване на фолклорни обичаи/ песни, танци/ от района и средна северна България.
Богатата фолклорна основа на селото предполага много възможности за издирване, изучаване и пресъздаване на културното наследство. Желание за включване в инициативите от страна на три поколения жители на селото има. Ценностите в традициите и радостта от срещата с тях кара младите хора всяка седмица да се завръщат в родното място.
От 10 години Фолклорен клуб ”Гайдуница” се ориентира в пресъздаването на обичаи. За целта голяма помощ ни оказа фолклориста Митко Иванов. Ръководителя на клуба Людмил Стефанов е негов последовател.
Всяка година на „Заговезни” фолклорен клуб „Гайдуница” пресъздава обичая ”Уралия” на площада на с. Подем. Пали се огън, въртят се пирници и кошерища за здраве, да се прогони злото от селото. Пеят се песни, играят се хора, правят се наричания, според които хората са вярвали , че ще бъдат здрави, а болестите и злото ще останат далече от тях. На национален тракийски фолклорен събор ”Богородична стъпка” 2012г. АИФ”Гайдуница” спечели наградата на кмета на община Стара Загора- Живко Тодоров и го удостоиха се с категория Представителна. През 2013г. спечели сребърна брадва на международния фестивал в Закопане, Полша. Множество участия в страната и чужбина/ Турция, Гърция,Дубай/.

Към читалището има и група за стари градски песни с ръководител Атанаска Пеловска Групата има много изяви и награди.

Ансамбъл ,,Гайдуница,, осъществява творческата си дейност към читалище „Пробуда 1907“, с.Подем, област Плевен. Село Подем е основано през 1886 г. от конгломерат от етноси, преселници от Одринска Тракия, Власи от Румъния, Словаци и родопчани. Намира се на 20 км северно от гр.Плевен, близо до р.Вит. Това съжителство на различни етноси е допринесло за обособяването на интересни традиции и обреди в селото. 
Ансамбъл „Гайдуница“ е създаден в начaлото на 80-те години с цел да издирва, пресъздава и съхранява местен фолклор, обичаи, песни, музика, танци и облекло. За пример – носиите, които обличат изпълнителите, са на повече от 100 г. Обичаите, песните, музиката и танците се предават от поколение на поколение. Ансамбълът е под художественото ръководство на Людмил Стефанов – роден през 1962 г. в с.Подем, област Плевен. 

От 13-ти до 20-ти юли 2016 г. Представителен ансамбъл за изворен фолклор ,,Гайдуница“ при НЧ „Пробуда-1907“ с. Подем, община Долна Митрополия, с ръководител Людмил Стефанов взе участие в Световния фестивал на традиционна култура в гр. Ел Ейн, Емирство Абу Даби в Обединените арабски емирства. За осем дни ансамбалът изнесе 32 концерта пред местната публика. Темпераментните танци и неповторимото сценично поведение на танцьорите караха публиката да аплодира и потропва в такт с ансамбъла, както и многократно да присъства на представленията на „Гайдуница“. Пъстрите костюмите и атрактивния реквизит на ансамбъла очароваха зрителите с красотата и пъстротата на българската носия. Организаторите не скриха своето възхищение от представената програма и изпратиха танцьорите с оптимистичното „До нови срещи“. Само няколко дни след пребиваването си в Обединените арабски емирства, ПАИФ „Гайдуница“ изнесе перфектна лекция в Академията за музикално и танцово изкуство – гр. Пловдив по време на 12-тия международен семинар за музикален и танцов фолклор, чийто инициатор е г-н Лари Уинър от САЩ. Участници в семинара бяха близо 80 човека от 14 държави. От 1971 г-н Уинър посещава Копривщица, задълбочено се интересува от български фолклор и е виждал много неща, но искрено сподели своето задоволство пред участниците и гостите на семинара, че за първи път това, което е видял от “Гайдуница“ е докоснало душата му. Представеният обичай „Сватба“ или така нареченото „Свождане“, предизвика интереса на участниците в семинара, които в рамките на час и половина след концерта не спираха да задават въпроси за видяното. На втория ден програмата включваше разучаване на 8 традиционни за региона на с. Подем хора, 6 от които участниците и организаторите виждаха за първи път. Под умелото ръководство на г-н Стефанов и с помощта на танцьорите от „Гайдуница“, гостите от чужбина се справиха с разучаването на хората и успяха да усетят емоцията на динамичните северняшки хора. За пореден път танцьорите от „Гайдуница“ доказаха, че красотата на българските народни танци, песни и носии впечатляват хората от различни краища на света и доставят естетическа наслада от преживяното при допира с българското.

Стани партнор

Подай ръка на българското читалище!